ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

2013-09-22 10:10
   Η αγωνιστική χρόνια έκλεισε αφήνοντας πίσω της πολλές όμορφες στιγμές αλλά και επιτυχίες για τους αθλητές του τμήματος μας.
    Η αυλαία των πανελληνίων πρωταθλημάτων άνοιξε στις Σέρρες στις 15-16/6 με την κατηγορία των Νέων ανδρών και γυναικών. Την πρώτη μέρα στο αγώνισμα των 100μ. Νέων γυναικών είχαμε διπλή παρουσία στον τελικό με την Σπανουδάκη Ραφαέλα οπου τερμάτισε τρίτη με χρόνο 12:30 και την Νζανγκα Γκλόρια όπου τερμάτισε 5η με 12:44. Τη δεύτερη μέρα  η ίδια αθλήτρια τερμάτισε επίσης 5η στις 200μ με 25:75 ενώ στο άλμα εις μήκος ο Ρήγας Κων/νος κατετάγη στην 9η θέση με 6, 63μ., ο Κεραμάς Εράλντο στα 800μ. στην 4η με 1:51:68 και η σκυταλοδρομία των 4×400 με τους Θεοφάνη Βασίλειο, Λεβαντίνο Φραγκίσκο, Ζαννή βασίλειο και Κεραμά Εράλντο τερμάτισε 7η με χρόνο 3:25:87.
    Παράλληλα την ίδια μέρα στην Ηλιούπολη γιορτάσαμε τα 60 χρόνια του Γ.Σ.Ηλιούπολης. Το τμήμα του στίβου σε συνεργασία με το ΣΕΓΑΣ έκανε την έναρξη των εκδηλώσεων με τον αγώνα δρόμου "ΤΡΈΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΎΠΟΛΗ" με 5χλμ ενηλίκων και 1.000μ μαθητών. Το απόγευμα ακολούθησε επίδειξη των αγωνισμάτων από αθλητές του τμήματος στην κεντρική πλατεία
    Μια βδομάδα αργότερα, 22-23/6, στα Τρίκαλα πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων.Ο Λεβαντίνος Φραγκίσκος κατέλαβε δύο πέμπτες θέσεις, μια στα 100μ. με 11:31 και μια στα 200μ. με 22:68. Στα 100μ κορασίδων είχαμε δύο αθλήτριες στον τελικό, τη  Νζάνγκα Γκλόρια όπου τερμάτισε 3η με 12:32 και την Πιπερίδου Κων/να 10η με 12:66. Η Νζάνγκα Γκλόρια κατετάγη επίσης 5η στα 200μ. με 25:48. Στον τελικό των 800μ. κορασίδων η Γκόγκου Ρεβέκκα κατέλαβε την 9η θέση με 2:29:86 ενώ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 400μ. με εμποδια ανέβηκε ο Δημήτρης Λεβαντίνος αφήνοντας τους αντιπάλους του αρκετά πίσω του, ο χρόνος του 53:85. Η επίδοση του αυτή του εξασφάλισε το εισιτήριο για την Ουτρέχτη της Ολλανδίας όπου πραγματοποιήθηκαν οι Ολυμπιακές Μέρες Νεότητας. Εκεί βρέθηκε στον τελικό και τερμάτισε στην 4η θέση αφού το τελευταίο εμπόδιο του στοίχισε το μετάλλιο. Παρόλα αυτά βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ σε 53:39, ένας πολύ καλός χρόνος  όπου αποτελεί την έβδομη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα στην κατηγορία των παίδων και την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στους παίδες πρώτης χρονιάς.
    Στη Λάρισα 29-30/6 πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων. Στα 100μ. νεανίδων είχαμε δύο αθλήτριες στο βάθρο.Η  Σπανουδάκη Ραφαέλα τερμάτισε 2η  με 12:36 και η Νζάνγκα Γκλόρια 3η με 12:43. Οι ίδιες αθλήτριες βρέθηκαν και στον τελικό των 200 μ. τερματίζοντας 2η με 25:44 και 5η με 25:72 αντίστοιχα. Επίσης ο Λεβαντίνος Δημήτρης τερμάτισε 6ος στα 400μ. με 49:61, ο Ρήγας Κων/νος 8ος στο μήκος με 6, 59 και ο Λεβαντίνος Φραγκίσκος 10ος στα 200 μ. με 22:92.
   Στην κατηγορία των Παμπαίδων Παγκορασίδων το Πανελλήνιο πρωτάθλημα διεξήχθη σε δύο ομίλους. Ο νότιος τομέας, όπου ανήκει το σωματείο μας, αγωνίστηκε στο Σχηματάρι στις 6-7/7. Εκεί είχαμε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο από την Πιπερίδου Κων/να στα 150μ με 18:86 ενώ και η σκυταλοδρομία των 4×80 των παγκορασίδων με τις Καρβελά Σταυρούλα, Ξιφαρα Δανάη, Γάκη Ιωάννα και Πιπεριδου Κων/να ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 41:48. Η Καρβελα Σταυρούλα επίσης κατετάγη 4η στη σφαιροβολια με 10, 97μ. και η Ξιφαρα Δανάη 9η στα 80μ. εμπόδια με 12:99. Τέλος η Τερτίπη Έλενα βγήκε 7η στο ακοντιο με 31, 72μ.
    Το τελευταίο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ 20-21/7 και ήταν της κατηγορίας ανδρών-γυναικών. Ο Μίνο Γεώργιος ήταν ο νικητής της κούρσας των 3000μ Φ.Ε. με 9:11:03 και τερμάτισε και στην 5η θέση στα 5000μ. με 15:08:21. Ο Ματσούκας Μάριος βγήκε 8ος στο άλμα επί κοντώ με 4,80μ., ο Μελαχροινούδης Παντελής 5ος στα 400μ. με 48,39 και ο Γαλακτιάδης Παύλος 7ος στο άλμα τριπλουν με 14,81μ.
    Πολλοί αθλητές μας πήραν μέρος και διακρίθηκαν και σε όλα τα ελληνικά Grant Prix.